Oteklé nohy: Častý nepřítel těhotných žen!

Těhotenství si většina z nás snaží užít jako skvělé období, během kterého v nich roste nový človíček a my nacházíme nový rozměr života. Ne vždy je to však bezproblémové období, kdy se můžeme těšit z každého dne, během kterého nám roste bříško. Často nám ho dokáže zejména ve vyšším měsíci znepříjemnit mnoho drobností, kvůli kterým nemůžeme nic jiného, jen lenošit v posteli. Jednou z komplikací je i otoky nohou. Ty máme pak jakoby z kamene a problém nám dělají jakékoliv delší procházky, ale i náhlé změny počasí.
indikátor vnitřních křečových žil

Mnoho žen trápí v těhotenství křečové žíly. I když do té doby s tím neměli nikdy problém, náhlý příbytek na váze a celkové změny v organismu jejich najednou spustí a máme tu o komplikaci navíc. Stává se to zejména těm maminkám, které mají manuální zaměstnání a musí stát větší část dne na nohou.

Když je tedy objevíte na nohou, příčina vašeho otoku je víceméně jasná. No ne vždy to musí být takto snadno identifikovatelné. Těhulky totiž mohou mít i vnitřní křečové žíly. Ty jsou doprovázeny nepříjemným napětím v nohách a zmiňovaným otékáním. Předejít jim můžete i používáním speciálních těhotenských punčoch. Informujte se o nich v lékárnách.
Vyložit a masírovat

Nejvhodnější možností je opět obrátit se na prevenci. Pokud zjistíte, že vám nohy začínají otékat, snažte se najít chybu, kterou lze děláte. I když se cítíte dobře, nemusíte to ve fyzických aktivitách přehánět. Zejména časté a dlouhé stání jim dává pořádně zabrat a můžete se těšit na složitý večer.

Místo toho upřednostňujte cvičení pro těhotné ženy. Zaměřte se přímo na nohy, Otáčejte jimi v kotnících a snažte se je prokrvit. Důležité je i jejich vyložení na vyšší místo. I když nemáte nohy zrovna oteklé, dělejte tak z preventivních důvodů. Dokonce pokud problém neodchází, i v noci si vyložte na sebe více polštářů, na které si pak dáte nohy a budete tak spát.
Čaje na odvodnění

Podívat byste se měli i na rady pro ty, jejichž oteklé nohy trápí i kvůli srdečním problémům. Mimochodem, tlak byste si měli kontrolovat pravidelně i vy. Protože pokud je zvýšený a k tomu se přidruží ještě i otoky, signalizuje to jiné onemocnění. V tom případě jednoznačně zajděte za vaším lékařem.

No pojďme zpět k čajem. Ideální je vrbovka lékařská. Pomoci vám může také odvar z přesličky. Z ní si můžete dělat i lázně na nohy, které přinášejí uvolnění. Vhodný je i obyčejný černý čaj, který si neslaďte a vypijte jej pouze s pár kapkami citronu. Kofein v něm působí také močopudně. Vyzkoušet můžete i meloun nebo ananas.
Studené obklady

Když se vám opět ozvou bolavé nohy, zajděte rovně koupelny. Výraznou úlevu vám totiž poskytnou střídavé sprchy. Pár sekund úplně ledové a pak pár sekund horké vody a vyjdete ven jako vyměněný člověk. Udělat si můžete i takovéto lázně na nohy. Do jedné nádoby dejte studenou vodu s kousky ledu a do té horké můžete přidat mořskou sůl.

Nohy střídavě vkládejte do jedné z nich. Užitečné jsou i studené obklady bez toho, abyste střídaly různé teploty. Namočte si ručník do ledové tekutiny, částečně vyždímejte a pak přiložte na oteklé místa. Ještě alespoň jednou jejich vyměňte a pak je nechte alespoň půl hodinu vyložené na vyšším místě.

Bílkoviny

Lékař vám během těhotenství bude kontrolovat i výskyt bílkovin v moči. Je to tak z toho důvodu, že dítě je z vaší stravy vezme většinu a vám toho moc nezbývá. Z toho důvodu může docházet k nežádoucím výkyvům, ke kterým patří i opuchnutí končetin. Zkuste proto zvýšit jejich příjem. Jezte více masa, mléčných výrobků, ale i více vlákniny. Pak odpozorujte, zda se váš zdravotní stav zlepšil.

Kopřiva a kaštanový výtažek

Oteklé nohy způsobuje i zadržování tekutin v těle. Chybou však je, pokud některé ženy následně omezí pitný režim. Právě že naopak, tělo je nemá dostatek a proto si dělá takové zásoby. Zvyšte jejich příjem na doporučené hodnoty a vše se může napravit. Vynikající je i kopřivový čaj, který zároveň pročišťuje tělo.

Snažte se i méně solit, abyste nezatěžovali ledviny. Z přírodních produktů můžete využít i gel s kaštanovým výtažkem. Ten má na nohy chladivý efekt a působí uvolňující. Stejně vám pomůže i alpa nebo mátový olej.